⚽Trwa wojna Białoruskiej Federacji Piłki Nożnej z jej fanami i... flagami

Od dawna trwa wojna pomiędzy ABFF (Białoruska Federacja Piłki Nożnej) z kibicami, którzy na meczach wyjazdowych reprezentacji Białorusi jeżdżą w...tradycyjnych barwach kraju naszych wschodnich sąsiadów. Trochę przybliżymy tą sprawę.

Na początek warto przypomnieć, jak wyglądają: historyczne i obecne godło i flaga Białorusi:

Po utworzeniu niepodległej Białorusi (upadku Związku Radzieckiego) symbolami narodowymi były biało-czerwono-biała flaga oraz herb Pogoń. Jednakże po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki, głowa państwa białoruskiego zarządziła referendum w sprawie symboli narodowych w 1995. Za zmianą flagi i godła zagłosowało 75,1 proc. uczestników referendum i w ten sposób barwami Białorusi są: czerwono-zielonej flagi z czerwonym ornamentem ludowym na białym tle i godło, które przedstawia zielony kontur Białorusi na tle złotych promieni słońca nad kulą ziemską. I oczywiście z czerwoną pięciopromienną gwiazdą oraz wiankiem ze złotych kłosów. W skrócie, przerobione symbole narodowe Białoruskiej SSR.

Wracając do tematu - dziś w Podgoricy odbył się kolejny mecz reprezentacji Białorusi - tym razem towarzyski (podopieczni trenera Mikhaila Markhela zakończyli meczem z Niemcami [przegrana 4:0] eliminacje do EURO 2020). Kolejna porażka w towarzyskim meczu z Czarnogórą (2:0 po bramkach Stefana Mugošy w 9. minucie i Seada Hakšabanovicia w 14. minucie) już nikogo nie zaskakuje. Federacja Piłkarska Białorusi również zachowuje się w sposób konsekwentny. Na dzisiejszym meczu kibice po raz kolejny stanęli w obliczu "zakazanej" flagi. Przy wejściu stewardzi dość długo badali flagę, a następnie zadzwonili do kogoś z Białoruskiej Federacji Piłki Nożnej, po czym nastąpił zakaz. Ale z różami nie było problemów. Z nimi swobodnie kibice byli wpuszczani na stadion. Na zdjęciu poglądowym jest dwóch kibiców, którzy jako jedyni wspierali zespół w Czarnogórze (zostali wpuszczeni).

Nie od dziś wiadomo, że kibice na meczach wyjazdowych (na Białorusi używanie historycznej flagi i godła stało się nielegalne!) wywieszają historyczne flagi, a niewiele jest obecnych symboli:

Białoruscy kibice wiadomościami z Czarnogóry są bardzo zbulwersowani i krytykują działania ABFF. Niektórzy twierdzą, że ostatni raz taka sytuacja działa się na...hokeju. Dlaczego tak się dzieje? To wiedzą tylko nasi wschodni sąsiedzi...