⚽7 piłkarzy Pogoni Siedlce zdwyskwalifikowani za doping!

Skandal z udziałem 7 piłkarzy drugoligowej Pogoni Siedlce! Zostali zdyskwalifikowani i rundę wiosenną spędzą na trybunach! Polska Agencja Antydopingowa przeprowadziła postępowanie w zakresie podejrzenia stosowania infuzji dożylnych przez 7 zawodników Pogoni Siedlce. Zawodnikom groziło nawet 4 lat dyskwalifikacji.

POLADA ze względu na rozwojową sprawę, udostępniła akta sprawy Prokuraturze Krajowej oraz Prokuraturze Okręgowej w Lublinie. Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie narażenia piłkarzy Pogoni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprzestrzeganie procedur medycznych.

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie na podstawie nakazów prokuratorskich przeszukali pomieszczenia klubu, gdzie zabezpieczono przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie (m.in. dokumentacja medyczna i środki komunikacji).

Infuzje dożylne i/lub iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych są niedozwolony. W przeszłości za stosowanie tego rodzaju dopingu zawieszono w przeszłości Samira Nasri (na 18 miesięcy dyskwalifikacji) oraz Ryana Lochte (na 14 miesięcy dyskwalifikacji).

Tym razem zawieszono tych piłkarzy Pogoni:

1. Artur Balicki (zdyskwalifikowano na dwa lata, przy czym półtora roku w zawieszeniu - nie pojawi się więc na boisku przez sześć miesięcy)
  2. Kacper Falon, Marcin Kozłowski, Aya Diouf , Sebastian Krawczyk, Tomasz Margol, Piotr Smołuch (wszyscy zdyskwalifikowani na pół roku).

Ich dyskwalifikacja liczona jest od 5 grudnia, czyli przez całą rundę mecze Pogoni obserwować będą z trybun, jednak od wyroku mogą się jeszcze odwołać (nie jest prawomocny).

Źródło: POLADA, SportSiedlce.pl; Fot: 123RF