Już dziś Mikołajki! Znacie jakiś sportowców o imieniu Mikołaj? My tak!

Dziś mamy 6 grudnia. Data wiadoma, każdy z nas wie jakie to święto. Mikołajki! Imieniny świętego Mikołaja! Wszystkie dzieci czekają na cukierki i słodycze od świętego z Laponii. My jednak postanowiliśmy poszukać znanych sportowców o tym imieniu!

Mikołaj pochodzi od greckiego słowa Nikólaos (Nikólassos) lub nike+laos (lassos), tj. zwycięstwo + lud. Różne zagraniczne odpowiedniki Mikołaja to: NicholasNicolasNikolajNikołajNicolaeNicolajNikolaiNicolaiNielsClausClasin, a nawet Nikola czy Nicola.

Przedstawimy Państwu znanych sportowców i osób związanych ze sportem o imieniu Mikołaj i zagranicznych odpowiednikach tegoż imienia:

1. Mikołaj Lebedyński - piłkarz, napastnikChrobrego Głogów. Jest wychowankiem Arkonii Szczecin, a w swojej karierze reprezentował m.in. Pogoń Szczecin, Rodę JC Kerkrade, BK Häcken oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała. Zagrał również w jednym meczu reprezentacji Polski do lat 21.
  2. Mikołaj Kwietniewski - piłkarz, pomocnik Legii Warszawa, obecnie na wypożyczeniu w Wiśle Płock. Wychowanek Korony Kielce, a w karierze zagrał w juniorach Fulham (U18 i U23), a na wypożyczeniu z Legii grał w Bytovii Bytów)
  3. Mikołaj Zwoliński - piłkarz, środkowy pomocnik reprezentujący obecnie Wartę Sieradz. Najbardziej znany z gry w Widzewie, gdzie grał w I lidze, Młodej Ekstraklasie oraz Pucharze Ekstraklasy. Wielokrotny młodzieżowy reprezentant Polski (grał m.in. z Wojciechem Szczęsnym, Arielem Borysiukiem, czy Michałem Kucharczykiem)
  4. Nicolas Anelka - były piłkarz i napastnik, grał podczas kariery m.in. w Paris Saint-Germain, Realu Madryt czy czołowych klubach Anglii.
  5. Niklas Sandberg - piłkarz i środkowy pomocnik z Norwegii, gra w Haugesund w Eliteserien Norweskiej, w której zagrał blisko 40 meczów. Grał wyłącznie w norweskich klubach.
  6. Nicolás Gaitán - argentyński piłkarz, pomocnik występujący obecnie w Chicago Fire. W swojej karierze grał m.in. dla Boca Juniors, Benfiki, Atlético Madryt i Dalian Yifang. Jest również 19-krotnym reprezentanten Argentyny. Zdobywca trofeum Ligi Europy.
  7. Nicolas Dessum - były francuski skoczek narciarski, a obecnie trener. Wicemistrz świata juniorów (1994). Jego rekord życiowy to 207,5 m na w Planicy (20 marca 2003), a pierwsze punkty zdobył w swoim debiucie - 11 grudnia 1993 w Planicy, gdzie zajął 23. miejsce. Karierę zakończył w 2007 roku, a obecnie jest trenerem kadry młodzieżowej reprezentacji Francji w skokach
  8. Nicolas Maréchal - francuski siatkarz, reprezentant kraju, przyjmujący Asseco Resovii Rzeszów. W Polsce reprezentował jeszcze barwy Jastrzębskiego Węgla i PGE Skry Bełchatów. Grał również w klubach tureckich, włoskich i rosyjskich. W reprezentacji Francji rozegrał 164 mecze. Mistrz Europy z 2015 roku.
  9. Niklas Kaul - niemiecki lekkoatleta specjalizujący się w wielobojach. Tegoroczny Mistrz Świata i młodzieżowy Mistrz Europy w dziesięcioboju. W Bydgoszczy w 2016 roku również zdobył złoto, ale w młodzieżowych mistrzostwach świata.
  10. Nicki Pedersen - duński żużlowiec, jeżdżący obecnie w barwach Falubaz Zielona Góra (Polska) i Holstedu (Dania). 3-krotny indywidualny mistrz świata (2003, 2007, 2008).
  11. Nico Rosberg - niemiecki (wcześniej fiński) kierowca wyścigowy. Syn fińskiego mistrza świata Formuły 1 – Keke Rosberga. Jeździł w Formule 1 w latach 2006-2016. Mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2016, oraz dwukrotny wicemistrz w sezonach 2014 oraz 2015. Menadżer Roberta Kubicy od 2017 roku.

Fot. BILLIONPHOTOS.COM/FOTOLIA