⚽Zmiana biegu historii piłkarskiej Białorusi!

⚽Zmiana biegu historii piłkarskiej Białorusi!

Dotychczas na Białorusi były dwie pewne rzeczy...no, może trzy: draniki, Aleksandr Łukaszenka i mistrzostwo BATE Borysów. O ile Łukaszenka dalej będzie głową państwa, to mistrz Białorusi się zmienił. Po 14 latach dominacji BATE dziś Mistrzem Białorusi została inna drużyna. To pierwszy taki przypadek od 2005 roku!

W 2005 roku rozgrywki Wyszejszaja Lihi wygrał Szachtior Soligorsk. W latach 2006-18 aż trzynastokrotnie mistrzem było BATE. Dziś nastąpiła zmiana tronu, co na Białorusi (a tym bardziej w świecie sportu za granicą) jest wprost nie do uwierzenia!

A to wszystko za sprawą zwycięstwa Dynama Brześć nad FK Witebsk. Od początku spotkania podopieczni trenera Marcela Lički aktywnie budowali alcję na połowie przeciwnika, ale bez niebezpiecznych okazji, które mogłyby przynieść bramkę. Udało się to dopiero w 83. minucie, kiedy to Ukrainiec Oleksii Khoblenko (swoją drogą były zawodnik Lecha Poznań) i do przerwy klub znad Bugu do przerwy prowadził 1:0.

Po przerwie Dynamo dalej szukało drugiej bramki - w przeciągu 5 minut dwukrotnie strzały oddali Artem Milevskyi i kapitan Dynama - Pavel Nekhajchik, jednak piłka po ich strzałach przechodziła obok bramki Dmitrija Gushchenki. Jednak Dynamo utrzymało jednobramkową przewagę i kiedy sędzia Sergey Tsinkevich z Osipowicz zakończył mecz, ponad 10 tysięcy kibiców wbiegło na murawę, ciesząc się z pierwszego w historii Dynama mistrzostwa Białorusi.

Ustępujący mistrz - BATE pokonał u siebie Dynamo Mińsk 3:0 po dwóch bramkach Stanisława Draguna i jednej Jewgienija Berezkina.

Jeżeli chodzi o górę tabeli, to wszystko jest już jasne. Oprócz mistrzostwa Dynamo Brześć, wicemistrzem został BATE Borysów (na kolejkę przed końcem traci do nowego mistrza 5 punktów), a trzecią siłą dającą grę w el. LE jest Szachtior Soligorsk (traci do Dynama 10 punktów). Jeśli chodzi o dół tabeli, do Pierszaja lihi spada FK Gomel, a na miejscu barażowym może się znaleźć jedna z czterech drużyn (Dnyapro Mogilev, Energetyk-BGU Mińsk, Witebsk i Słuck), która o utrzymanie zagra z trzecią drużyną Pierszaja lihi - notabene innym klubem z Brześcia, a mianowicie Ruchem (jest to zupełnie inna drużyna, niż istniejąca w czasach II Rzeczpospolitej). Z kolei bezpośrednio do białoruskiej elity piłkarskiej weszły: Belshina Bobrujsk i FK Smolevichi, które po roku przerwy wraca na najwyższy szczebel rozgrywek!

Gratulacje nowemu mistrzowi złożył również były prezes Dynama Brześć - Diego Maradona:

W Dynamie nie zabrakło również akcentów Ekstraklasy, albo z polskiej piłki. Oto oni:

Piłkarze i sztab szkoleniowy Dynama związani z polskimi klubami:
Marcel Lička (asystent swojego ojca Vernera Licki, który prowadził II-ligowego wówczas Radomiaka Radom)
Siergiej Krywiec (Lech Poznań, Wisła Płock, Arka Gdynia)
Oleksiej Khoblenko (Lech Poznań)
Oleg Veretilo (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
Pawieł Sawickij (Jagiellonia Białystok)

Kibice z Polski również się ucieszą - na stadion Dynama spod granicy polsko-białoruskiej jest...niecałe 5 kilometrów i 10 minut drogi samochodem. Może warto zaplanować w lipcu wyjazd do Brześcia. Zwłaszcza, że do tego miasta można wjeżdżać BEZ WIZY! Z pewnością o ruchu bezwizowym słyszeliście, a jak jest z ruchem bezwizowym? Spieszę z wyjaśnieniami:

Od kilku dni na zachodnie rejony Białorusi można wjechać bez wizy. To wszystko za sprawą dekretu Aleksandra Łukaszenki, które pozwala na wjazd w celu turystycznym na tereny pograniczne kraju bez konieczności posiadania wizy. To oznacza, że do wjazdu wystarczy jedynie przepustka, którą można uzyskać w pięć minut przez stronę internetową, którą polecam osobiście. Zachodnia Białoruś (obszar bez wiz) to poza Brześciem jest to Grodno i Lida, a więc przed wojną polskie miasta! No i jest jeszcze białoruska część Puszczy Białowieskiej (jeśli ktoś lubi odpocząć na łonie natury). Strefa ta obowiązuje w rejonach: grodzieńskim, lidzkim, szczuczyńskim, brzostowickim, woronowskim, świsłockim, wołkowyskim (obwód grodzieński), brzeskim, prużańskim, żabinkowskim i kamienieckim (obwód brzeski). Ponadto będzie można bezpośrednio z Brześcia pojechać do Grodna (wcześniej obowiązywał wjazd albo do Grodna, albo do Brześcia). Bez wizy na terenach przygranicznych można przebywać do 15 dni, jednakże pobyt dłuższy niż 5 dni wymaga obowiązkowej rejestracji w milicji.

Tak więc - Liga Mistrzów w Brześciu to najprawdopodobniej największe wydarzenie w 1000-letniej historii Brześcia (Tak, pierwsza wzmianka o mieście nad Bugiem była w 1019 roku). Z całego serca życzę Dynamu awansu do fazy grupowej elitarnych rozgrywek i żeby do Brześcia przyjechały jak największe firmy!

@b_domin10

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości