⚽Czy BATE Borysów zleci z tronu mistrza Białorusi?

Tegoroczny sezon Wyszejszaja Lihi (białoruskiej Ekstraklasy) jest przełomowy! Po raz pierwszy od...2005 roku, a więc od 14 lat na Białorusi może być inny mistrz, niż BATE Borysów. Po raz ostatni - przed erą BATE - mistrzostwo zdobył Szachtior Soligorsk. Teraz po tytuł idzie drużyna z Brześcia, ale zespół Aleksieja Bagi nie jest bez szans.

Zacznijmy od porównania wzmocnień obu klubów: Klub znad Bugu wzmocnił m.in. Denis Laptev ze wspomnianego Szachtiora, ponadto po roku przerwy powrócił Artem Milevsky - Ukrainiec białoruskiego pochodzenia. Trenerem Dynama jest Czech Marcel Lička - brat Maria, który zdobył pierwszą bramkę w historii Termaliki Bruk-Bet Nieciecza w rozgrywkach Ekstraklasy.

Aktualny mistrz Białorusi wzmocnili m.in. Serb Nemanja Milić z Crveny Zvezdy, Islandczyk Willum Þór Willumsson z Breiðablik UBK (liga islandzka) oraz zawodnicy, którzy grali dotychczas w drużynach rywali BATE. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o odejścia zawodników. Z Borysowem pożegnali się: Serb Mirko Ivanić, Maksim Volodzko, Nikolai Signevich, czy legendarny Aleksandr Hleb.

Jak wyglądała sytuacja w tabeli od początku sezonu? Przez 2 pierwsze kolejki liderem było BATE. Przez następne 2 kolejki na czoło wysunął się Szachtior Soligorsk. W 5. kolejce na fotel lidera powraca BATE. Następna kolejka to powrót na 1 miejsce Szachtiora. W 7. kolejce w tabeli na czoło wysunęło się Dynamo Brześć i przez następne siedem kolejek nie oddawało pierwszej lokaty. W ostatniej kolejce rundy wiosennej (na Białorusi gra się systemem wiosna-jesień - przyp.red) liderem ponownie zostało BATE. Od pierwszej kolejki rundy rewanżowej (16. kolejka) naprzód wysunęło się ponownie Dynamo i prowadzenia nie oddaje po dzisiejszy dzień.

Tak na ten moment wygląda tabela Wyszejszaja Lihi po 24 kolejkach:

Z najwyższą klasą rozgrywkową na Białorusi na 90% może się pożegnać już Torpedo Mińsk.Bardzo duży ścisk jest jeśli chodzi o drugie miejsce spadkowe oraz barażowe. Przedostatni FK Gomel do ósmego w tabeli FK Witebsk traci zaledwie 8 punktów!

Co do przodu tabeli, cztery zespoły matematycznie mają szansę na mistrzostwo: Dynamo Brześć, Szachtior Soligorsk, BATE Borysów i Dynamo Mińsk

Stołeczne Dynamo oraz aktualni mistrzowie Białorusi mają do rozegrania jeszcze zaległe mecze. BATE ma grać z Dnyapro, zaś Dynamo Mińsk ze Slavią Mozyr. Oba mecze rozegrane zostaną w środę 30 października.

Do końca sezonu pozostało zaledwie 6 kolejek. Obie drużyny mają teraz napięty grafik, ponieważ obie drużyny czekają ciężkie mecze, co możecie zobaczyć na obrazku poniżej:

Tak więc gra o białoruski tron toczyć się będzie do ostatniej kolejki. Osobiście mam nadzieję, że ten sezon będzie przełomowy, a końcowe rezultaty w tabeli - zwłaszcza w górnej części - na długo zmienią białoruską piłkę. Niewątpliwie zrzucenie BATE z tronu, na którym urzęduje od 14 lat będzie rzeczą wręcz sensacyjną, a wtedy w Borysowie nastąpi przynajmniej trzęsienie ziemi...