⚽Piłkarska pasja- Blind Football

W ten weekend we Wrocławiu, odbył się finał Pucharu Polski w Blind Footballu. Blind Football to odmiana piłki nożnej dla niewidomych. Polega to na tym, że zawodnicy, którzy są niewidomi lub niedowidzący, mogą grać w piłkę nożną. Podstawowymi zasadami w tej odmianie jest to, że zawodnicy, muszą ze sobą się komunikować za pomocą słowa „voy”, co oznacza po hiszpańsku idę. Kolejną ciekawostką jest to, że piłka wydaje z siebie dźwięki, które mają za zadanie pomóc piłkarzom, by wiedzieli gdzie jest piłka.

Oczywiście są również inne udogodnienia. Takim przykładem jest to, że boisko ma bandy. Dość ciekawą sytuacją jest wykonanie rzutów karnych, jeden z trenerów, stuka kamieniem najpierw jeden słupek, potem drugi słupek, by na sam koniec krzyczeć „oś”, „środek” i dopiero wtedy, karny ma prawo być wykonany. Czas trochę wspomnieć o trenerach - trenerzy mają prawo do tego by wziąć jedną minutową przerwę na połowę, by przekazać uwagi zawodników oraz mogą stać za bramką przeciwników i nawigować swoich zawodników. I co ważne, kibice nie za bardzo mogą krzyczeć, gdyż zawodnicy mogą się pomylić, więc na boisku powinna panować cisza.

Wracając do Pucharu, rozgrywanego we Wrocławiu. W finale tych rozgrywek, wystąpiły 2 kluby: Wisła Kraków i Śląsk Wrocław. Wisła Kraków, to sekcja, która została wzięta w swoje szeregi przez klub z Ekstraklasy, a Śląsk Wrocław jest drugim zespołem, który posiada taką sekcję. Mecz odbył się o 11:30, grając 2x15 min. Licząc do tego przerwy, jedna połowa trwa średnio 20-25 minut. Obydwie połowy zakończyły się remisem 0:0, co nic nadzwyczajnym nie jest, gdyż wiele meczy się kończy właśnie takim wynikiem. Mecz zakończył się remisem, dzięki popisom dwóch bramkarzy: Krzysztofa Apolinarskiego i Krzysztofa Bednarkiewicza. Obaj bramkarze bronili jak natchnieni, broniąc praktycznie większość wykonywanych karnych. Mecz zakończył się po około godzinie gry wynikiem 2:1 dla Śląska Wrocław, który zdobył po raz pierwszy Puchar Polski w Blind Footballu.