⚽️Jarek podróżnik, czyli z Premier League do Naddniestrza

Mołdawski Sheriff Tiraspol osiągnął porozumienie z angielskim Crystal Palace w sprawie wypożyczenia dwukrotnego reprezentanta Polski i środkowego obrońcy - Jarosława Jacha. Wczoraj, w tureckim Belek, po przejściu badań lekarskich w jednej z klinik w Antalyi, podpisał kontrakt.

Jach rozpoczął karierę zawodową w Zagłębiu, gdzie grał przez pięć lat. Rok dołączył do klubu angielskiej Premier League - Crystal Palace. W drużynie Roy'a Hodgsona nie zagrał ani minuty, a jedynie siedział na ławce rezerwowych cały mecz z Manchesterem United. Grał natomiast w drużynie U23. Ostatnie pół roku spędził na wypożyczeniu w tureckiej Süper Lig w zespole Çaykur Rizespor, w której zagrał 9 meczów (5 w lidze i 4 w Pucharze Turcji).

Jarosław Jach był powoływany do młodzieżowym reprezentantem Polski. W polskiej reprezentacji, 21-latek uczestniczył w Mistrzostwach Europy U21 w 2017 roku, które odbyły się w Polsce, gdzie rozegrał wszystkie trzy mecze. Zagrał również dwa mecze w seniorskiej reprezentacji swojego kraju. Debiut zaliczył 10 listopada 2017 w zremisowanym 0:0 meczu towarzyskim z Urugwajem.

Co to jest tak w ogóle to Naddniestrze? Jest uznawane przez dwa inne nieuznawane "kraje" (Abchazję i Osetię Południową). Narodowym napojem jest koniak Kvint. Sheriff to jedyne wielkie przedsiębiorstwo w Naddniestrzu do którego należą m.in. supermarkety, stacje benzynowe i nowy klub dwukrotnego reprezentanta Polski. W Naddniestrzu jest ogólnie tanio. Emerytura wynosi 100$ (ok. 372 zł) a jeśli się posiada paszport rosyjski to 150$ (ok. 591 zł). Raczej codziennie Jarek będzie musiał wyglądać przez okno swojego mieszkania (zależy w jakiej dzielnicy Tyraspola wyląduje) i będzie miał pewnie taki widok, jak w filmie poniżej:

Sheriff Tiraspol to naddniestrzański klub który swoje mecze rozgrywa w Mołdawskiej Divizia Națională. Jach jest drugim Polakiem grającym w Sheriffie. Pierwszym był Krzysztof Król, który grał w klubie ze stolicy Naddniestrza od lutego do czerwca 2013 r. Również klub z Naddniestrza reprezentował Brazylijczyk Ricardinho (obecny piłkarz Wisły Płock), który do Sheriffa przyszedł z Lechii Gdańsk za... 350 tys. euro. Grał on od lipca 2013, do czerwca 2017 r. Z tego klubu był wypożyczany do Sharjah FC (Zjednoczone Emiraty Arabskie), a po rozstaniu z klubem przeszedł do Crveny Zvezdy.

Kubinio